TribLIVE
Blogs | Sports | News
H.S. Sports Insiders

« Font size »
Decrease | Reset |Increase

PIAA basketball second-round sites announced

The PIAA boys and girls basketball tournaments will feature second-round games on Tuesday and Wednesday. The sites and times are listed below.

Boys
PIAA playoffs
Class AAAA
Second round
Wednesday’s schedule
Eastern Region
Chester (25-3) vs. Williamsport (23-2) at Martz Hall, Pottsville, 7:30

p.m.; Great Valley (27-3) vs. Parkland (22-7) at William Tennent H.S.,

Warminster, 7 p.m.; Norristown (24-4) vs. Coatesville (23-7) at

Spring-Ford H.S., Royersford, 7 p.m.; St. Joseph’s Prep (22-5) vs. York

(27-3) at Coatesville H.S., 7 p.m.
Western Region
Harrisburg (27-2) vs. Upper Darby (19-9) at Geigle Complex, Reading, 8

p.m.; Lower Merion (26-3) vs. Martin Luther King (24-4) at Plymouth-

Whitemarsh H.S., Plymouth Meeting, 7 p.m.; New Castle (27-0) vs. North

Allegheny (22-4) at Slippery Rock University, 6 p.m.; Hampton (22-5)

vs. Erie Cathedral Prep (22-2) at Farrell H.S., 7 p.m.

Class AAA
Second round
Tuesday’s schedule
Eastern Region
Neumann-Goretti (22-5) vs. Scranton Prep (19-8) at Parkland H.S.,

Allentown, 7:30 p.m.; Donegal (27-2) vs. Allentown Central Catholic

(24-3) at Geigle Complex, Reading, 6:30 p.m.; Abington Heights (26-2)

vs. Philadelphia Electrical (16-11) at Freedom H.S., Bethlehem, 7:30

p.m.; Imhotep Charter (24-5) vs. Susquehanna Twp. (25-4) at Geigle

Complex, Reading, 8 p.m.
Western Region
Archbishop Carroll (20-6) vs. Pope John Paul II (16-10) at Plymouth-

Whitemarsh H.S., Plymouth Meeting, 7 p.m.; Johnstown (16-7) vs.

Chartiers Valley (23-4) at Hempfield H.S., Greensburg, 8 p.m.; Montour

(23-4) vs. Girard (21-5) at Slippery Rock University, 7:30 p.m.; Beaver

(20-4) vs. General McLane (21-5) at Sharon H.S., 7:30 p.m.

Class AA
Second round
Wednesday’s schedule
Eastern Region
Communications Tech (20-7) vs. Loyalsock (25-3) at Cumberland Valley

H.S., Mechanicsburg, 7:30 p.m.; William Sayre (18-9) vs. Camp Hill

Trinity (19-7) at Governor Mifflin I.S., Shillington, 6 p.m.; Scranton

Holy Cross (24-5) vs. Del-Val Charter (10-15) at Freedom H.S.,

Bethlehem, 7:30 p.m.; Delone Catholic (18-9) vs. Constitution (17-9) at

Governor Mifflin I.S., Shillington, 7:30 p.m.
Western Region
Beaver Falls (24-3) vs. Mercyhurst Prep (18-8) at Sharon H.S., 6 p.m.;

Greensburg Central Catholic (23-2) vs. Lakeview (22-4) at Sharon H.S.,

7:30 p.m.; Conemaugh Twp. (24-3) vs. Northern Cambria (22-5) at

Richland H.S., Johnstown, 7 p.m.; Bishop McCort (19-8) vs. West

Middlesex (23-3) at Clarion University, 7:30 p.m.

Class A
Second round
Tuesday’s schedule
Eastern Region
Sankofa Freedom (15-11) vs. Pius X (21-3) at Hamburg H.S., 6 p.m.;

Math, Civics & Sciences (24-2) vs. St. John Neumann (24-2) at East

Pennsboro H.S., Enola, 6 p.m.; Church Farm (22-6) vs. Mahanoy Area (22

-5) at Hamburg H.S., 7:30 p.m.; Sullivan County (23-3) vs. Roberts Vaux

(20-8) at East Pennsboro H.S., Enola, 7:30 p.m.
Western Region
Vincentian (26-1) vs. Bishop Carroll (22-5) at Hempfield H.S.,

Greensburg, 5 p.m.; Ridgway (23-5) vs. Lincoln Park (20-6) at Clarion

University, 6 p.m.; Smethport (23-3) vs. Clairton (17-7) at Clarion

University, 7:30 p.m.; Shade (26-1) vs. Johnsonburg (27-2) at Bald

Eagle Area H.S., Wingate, 7 p.m.

Girls
PIAA playoffs
Class AAAA
Second round
Tuesday’s schedule
Eastern Region
Spring-Ford (28-2) vs. Wallenpaupack (21-4) at Freedom H.S., Bethlehem,

6 p.m.; Dover (26-3) vs. Nazareth (24-4) at Geigle Complex, Reading, 5

p.m.; Cardinal O’Hara (22-5) vs. Central Dauphin East (21-6) at

Governor Mifflin I.S., Shillington, 6 p.m.; Archbishop Carroll (20-6)

vs. Central Dauphin (21-6) at Governor Mifflin I.S., Shillington, 7:30

p.m.
Western Region
Wilson (27-2) vs. North Penn (23-5) at Coatesville H.S., 7:30 p.m.;

Cumberland Valley (23-6) vs. Manheim Twp. (23-5), TBA; Mt. Lebanon (23

-3) vs. Penn-Trafford (21-6) at Baldwin H.S., 7:30 p.m.; Chartiers

Valley (19-7) vs. Gateway (21-5) at Hempfield H.S., Greensburg, 6:30

p.m.

Class AAA
Second round
Wednesday’s schedule
Eastern Region
Prep Charter (19-2) vs. Gettysburg (22-6) at Garden Spot H.S., New

Holland, 7:30 p.m.; Bethlehem Catholic (25-2) vs. Honesdale (24-3) at

Hazleton H.S., 7:30 p.m.; Palmyra (29-0) vs. Scranton Prep (26-2) at

Martz Hall, Pottsville, 6 p.m.; Holy Redeemer (21-7) vs. Villa Maria

Academy (22-5) at Freedom H.S., Bethlehem, 6 p.m.
Western Region
Lancaster Catholic (29-1) vs. Archbishop Wood (18-9) at Geigle Complex,

Reading, 6:30 p.m.; Forest Hills (20-4) vs. Blackhawk (25-1) at

Hempfield H.S., Greensburg, 7:30 p.m.; South Park (24-2) vs. Hopewell

(22-4) at Chartiers Valley H.S., 7 p.m.; Elizabeth Forward (23-3) vs.

Franklin (25-1) at Slippery Rock University, 7:30 p.m.

Class AA
Second round
Tuesday’s schedule
Eastern Region
Neumann-Goretti (14-11) vs. Notre Dame-Green Pond (21-5) at Parkland

H.S., Allentown, 6 p.m.; Delone Catholic (20-7) vs. St. Basil (18-8) at

Coatesville H.S., 6 p.m.; York Catholic (26-2) vs. Dunmore (21-6) at

Martz Hall, Pottsville, 6 p.m.; Pine Grove (23-4) vs. Mt. Carmel (23-4)

at Martz Hall, Pottsville, 7:30 p.m.
Western Region
Bishop Canevin (23-4) vs. General McLane (23-3) at Sharon H.S., 6 p.m.;

Burrell (23-3) vs. Sharpsville (18-8) at Slippery Rock University, 6

p.m.; Greensburg Central Catholic (18-7) vs. Seton-La Salle (25-2) at

Baldwin H.S., 6 p.m.; Mohawk (18-7) vs. North East (23-3) at Meadville

H.S., 7 p.m.

Class A
Second round
Wednesday’s schedule
Eastern Region
Steelton-Highspire (24-4) vs. Jenkintown (22-6) at Garden Spot H.S.,

New Holland, 6 p.m.; Old Forge (25-0) vs. Tri-Valley (24-3) at Hazleton

H.S., 6 p.m.; Lourdes Regional (21-5) vs. Girard College (21-4) at

Geigle Complex, Reading, 5 p.m.; Halifax (17-10) vs. Southern Fulton

(24-3) at Cumberland Valley H.S., Mechanicsburg, 6 p.m.
Western Region
Vincentian (26-1) vs. Berlin-Brothersvalley (23-4) at Hempfield H.S.,

Greensburg, 6 p.m.; Port Allegany (22-4) vs. Kennedy Catholic (23-2) at

Clarion University, 6 p.m.; Bishop Guilfoyle (25-2) vs. Serra Catholic

(24-3) at Indiana H.S., 7:30 p.m.; Conemaugh Twp. (22-4) vs. Clarion

(24-3) at Indiana H.S., 6 p.m.

Other blogs
Sports: Rob Rossi | Steel Mill | Chipped Ice | Bucco Blog | Sitting Ringside | Pitt Locker Room | Penn State Sports | H.S. Sports Insiders | Trailing Off
News: This Just In | Trib List
» Top TribLIVE.com Sports
» Top TribLIVE.com News
» Top TribLIVE.com Breaking News