TribLIVE
Blogs | Sports | News
H.S. Sports Insiders

« Font size »
Decrease | Reset |Increase

WPIAL playoff field set

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Baseball and softball brackets for the upcoming WPIAL playoffs will be announced Thursday. The following teams have qualified for the WPIAL playoffs, which will get started as early as Monday:
Baseball
Class AAAA
Section 1
Seneca Valley, North Allegheny, Fox Chapel
Section 2
Hempfield, Penn-Trafford, Norwin
Section 3
Central Catholic, Franklin Regional, Plum
Section 4
Pine-Richland, Shaler, Moon
Section 5
Canon-McMillan, Bethel Park, Mt. Lebanon
Class AAA
Section 1
Hopewell, West Allegheny, Blackhawk
Section 2
Indiana, Yough, Derry
Section 3
Chartiers Valley, Keystone Oaks, Trinity, South Fayette
Section 4
South Park, Thomas Jefferson, Elizabeth Forward, Belle Vernon
Section 5
Hampton, Mars, Knoch
Class AA
Section 1
Quaker Valley, New Brighton, Seton-La Salle
Section 2
Brownsville, Washington, Bentworth, Chartiers-Houston
Section 3
Deer Lakes, Freeport, Burrell
Section 4
Steel Valley, Greensburg C.C., Shady Side Academy
Section 5
Riverside, Beaver, Laurel
Class A
Section 1
Carmichaels, California, Jefferson-Morgan
Section 2
Serra Catholic, Bishop Canevin, Monessen, Frazier
Section 3
Western Beaver, Union, Rochester
Section 4
Riverview, North Catholic, Springdale
Section 5
OLSH, Vincentian Academy, Sewickley Academy

Softball
Class AAAA
Section 1
Latrobe, Hempfield, Penn-Trafford
Section 2
McKeesport, Plum, Woodland Hills, Gateway
Section 3
North Allegheny, Shaler, Pine-Richland
Section 4
Canon-McMillan, Peters Township, Baldwin
Class AAA
Section 1
Ambridge, Blackhawk, New Castle
Section 2
Trinity, Montour, West Allegheny
Section 3
Elizabeth Forward, West Miffiln, South Park
Section 4
Greensburg Salem, Mt. Pleasant, Brownsville, Laurel Highlands
Section 5
Mars, Hampton, Highlands
Class AA
Section 1
Seton-La Salle, Keystone Oaks, OLSH
Section 2
Chartiers-Houston, McGuffey, Bentworth
Section 3
Deer Lakes, Burrell, Freeport
Section 4
Greensburg C.C., Steel Valley, Brentwood
Section 5
Riverside, Mohawk, Beaver
Class A
Section 1
Burgettstown, Sto-Rox, Bishop Canevin, Sewickley Academy
Section 2
Carmichaels, Frazier, Serra Catholic
Section 3
Jeannette, Leechburg, Riverview, Vincentian
Section 4
Neshannock, Shenango, South Side Beaver

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
 
Other blogs
Sports: Rob Rossi | Steel Mill | Chipped Ice | Bucco Blog | iPreps | Pitt Locker Room | Penn State Sports | Trailing Off
News: This Just In | Trib List | ICycle | Flow Back  


» Top TribLIVE.com Sports
» Top TribLIVE.com News
» Top TribLIVE.com Breaking News