TribLIVE
Blogs | Sports | News
H.S. Sports Insiders

« Font size »
Decrease | Reset |Increase

WPIAL releases soccer brackets

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Here’s a look at the schedule for the WPIAL soccer playoffs.

WPIAL Playoffs
Class AAA
First round
Monday’s schedule
Butler at Mt. Lebanon, 8 p.m.; Ringgold vs. Central Catholic at North Allegheny, 7 p.m.; Kiski Area at Bethel Park, 8 p.m.; Allderdice at Seneca Valley, 8 p.m.; North Allegheny at Peters Township, 8 p.m.; Franklin Regional at Fox Chapel, 8 p.m.; Canon-McMillan at Norwin, 8 p.m.
Bye: Upper St. Clair
Class AA
Preliminary round
Saturday’s schedule
Mt. Pleasant at Yough, 3 p.m.; Beaver vs. Southmoreland at Peters Twp., 6 p.m.
First round
Monday’s schedule
Yough/Mt. Pleasant winner at West Allegheny, 8 p.m.; Deer Lakes vs. Burrell at Fox Chapel, 6 p.m.; Freedom at Shady Side Academy, 8 p.m.; Indiana vs. Blackhawk at Seneca Valley, 6 p.m.; Beaver/Southmoreland winner vs. South Park at Thomas Jefferson, 8 p.m.; Quaker Valley vs. McGuffey at Mt. Lebanon, 6 p.m.; Mars at South Fayette, 8 p.m.; West Mifflin at Laurel Highlands, 8 p.m.
Class A
First round
Monday’s schedule
Riverview vs. Monessen at Thomas Jefferson, 6 p.m.; Geibel vs. Serra at Laurel Highlands, 6 p.m.; OLSH vs. Beth-Center at Bethel Park, 6 p.m.; Aquinas Academy vs. Seton-La Salle at Shady Side Academy, 6 p.m.; Winchester Thurston vs. Carlynton at Peters Township, 6 p.m.; South Allegheny vs. Vincentian at South Fayette, 6 p.m.; Avonworth vs. Beaver County Christian at West Allegheny, 6 p.m.
Bye: Sewickley Academy

Girls
WPIAL Playoffs
Class AAA
First round
Saturday’s schedule
Canon-McMillan at Norwin, 4 p.m.; Mt. Lebanon at Fox Chapel, 2 p.m.; Upper St. Clair at Baldwin, 4 p.m.; Latrobe at Peters Township, 4 p.m.; Pine-Richland vs. Penn-Trafford at Norwin, 2 p.m.; Gateway at North Allegheny, 2 p.m.; Plum at Bethel Park, 4 p.m.
Bye: Seneca Valley
Class AA
First round
Saturday’s schedule
Knoch at Hopewell, 4 p.m.; Greensburg Salem vs. Quaker Valley at Moon, 2 p.m.; Mt. Pleasant vs. South Park at Yough, 5 p.m.; Freeport at Central Valley, 4 p.m.; South Fayette at Belle Vernon, 4 p.m.; Beaver at Moon, 4 p.m.; Elizabeth Forward at Yough, 1 p.m.
Bye: Mars
Class A
Preliminary round
Saturday’s schedule
Mohawk vs. Riverview at Fox Chapel, 4 p.m.
First round
Saturday’s schedule
Springdale vs. Charleroi at Belle Vernon, 2 p.m.; Carlynton vs. Neshannock at Central Valley, 2 p.m.; New Brighton vs. South Allegheny at Bethel Park, 2 p.m.; OLSH vs. Bishop Canevin at Hopewell, 2 p.m.; Vincentian vs. Sewickley Academy at North Allegheny, 4 p.m.; Serra vs. Shady Side Academy at Baldwin, 2 p.m.; Bentworth vs. Avonworth at Peters Township, 2 p.m.
Monday’s schedule
Mohawk/Riverview winner vs. Greensburg Central Catholic at Norwin, 6 p.m.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
 
Other blogs
Sports: Rob Rossi | Steel Mill | Chipped Ice | Bucco Blog | iPreps | Pitt Locker Room | Penn State Sports | Trailing Off
News: This Just In | Trib List | ICycle  


» Top TribLIVE.com Sports
» Top TribLIVE.com News
» Top TribLIVE.com Breaking News