TribLIVE
Blogs | Sports | News
H.S. Sports Insiders

« Font size »
Decrease | Reset |Increase

Pairings for 2014 WCCA tournament

Here’s a look at the preliminary- and first-round matchups for the Westmoreland County Coaches’ Association tournament, which will be held Friday and Saturday at Franklin Regional High School:

Preliminary round

120: Dom Zona, Penn Trafford, 11, 3-8 vs. Mason Luckiewicz, Hempfield, 9, 0-2.

126: Tyler Hadad, Penn Trafford, 11, 0-4 vs. Joshua Smail, Jeannette, 9, 1-5.

First round

106: Devin Brown, Franklin Regional, 11, 7-0, bye; Nick Marigoni, Norwin, 11, 0-6 vs. Brady Shaw, Greensburg Salem, 9, 7-7; John Fedorek, Yough, 10, 3-5 vs. Austin Mihalichik, Mt. Pleasant, 9, 10-3; Brian Harr, Derry Area, 9, 1-9 vs. Cole Lambie, Southmoreland, 10, 11-4; Vincent Distefanis, Hempfield, 9, 10-5 vs. Carson Plamer, Latrobe, 9, 4-4; Nick Kazousky, Penn Trafford, 9, 3-7 vs. Jacob Dunlap, Belle Vernon, 9, 10-6; Carlos Chavez, Ligonier Valley, 12, 4-3 vs. Sequawon Harris, Valley, 9, 6-5; Matt Siszka, Kiski Area, 9, 15-4 vs. Dean Edwards, Burrell, 9, 2-3.

113: Spencer Lee, Franklin, 9, 18-0, bye; Matt Dean, Hempfield, 11, 5-6 vs. Tyler Seliga, Belle Vernon, 9, 11-6; Roman Orange, Penn Trafford, 11, 1-7 vs. Chris Eddins, Greensburg Salem, 10, 12-4; Brad Nagy, Kiski Area, 9, 11-8 vs. Jihad Ratliff, Valley, 10, 9-2; Dillan Jeffery, Burrell, 9, 6-4 vs. Ethan McCoy, Greater Latrobe, 10, 8-3; Cole Wano, Derry Area, 10, 7-2, bye; Zack Charles, Yough, 9, 10-4, bye; Matt Hull, Norwin, 11, 0-0 vs. Austin Griffiths, Southmoreland, 11, 11-1.

120: Luke Pletcher, Latrobe, 10, 16-0 vs. Zona/Luckiewicz winner; Cody Charles, Yough, 12, 8-4 vs. Jeremy Lawrence, Mt. Pleasant, 10, 2-9; Jason Roberts, Burrell, 11, 2-5 vs. Joe Blumer, Kiski Area, 9, 18-5; Brendan Hasson, Belle Vernon, 12, 13-4 vs. Calvin Loutitt, Valley, 12, 6-4; Justin Patrick, Kiski School, 12, 13-6 vs. Lukas Mangery, Greensburg Salem, 12, 1-0; Gus Solomon, Franklin Regional, 9, 1-1 vs. Gordon Matson, Ligonier Valley, 10, 1-6; Anthony Wise, Southmoreland, 9, 11-5 vs. Justen Smail, Jeannette, 10, 0-6; George Phillippi, Derry Area, 10, 15-3 vs. Pen Dixon, Norwin 0-2.

126: Patrick Dewitt, Valley, 12, 11-0 vs. Zach Bixler, Southmoreland, 9, 2-9; Anthony Marra, Burrell, 9, 8-5 vs. Kris Demorest, Hempfield, 10, 2-7; Dom Giannangeli, Franklin Regional, 11, 4-4 vs. Dante Botti, Yough, 11, 4-3; Stone Kepple, Derry Area, 10, 15-3 vs. Hadad/Smail winner; Mitchell Hartman, Belle Vernon, 10, 15-7 vs. Shawn Prinkey, Mt. Pleasant, 11, 0-12; Joel Cawoski, Greater Latrobe, 9, 8-6 vs. Jake Friedolf, Norwin, 12, 4-5; Josh Armstrong, Greensburg Salem, 11, 11-5 vs. Max Caldwell, Ligonier Valley, 11, 3-6; Ryan Hardaway, Kiski Area, 12, 19-3 vs. Jack Pantenella, Kiski School, 12, 0-2.

132: Tyler Smith, Franklin Regional, 12, 10-0 vs. Andrew Hernandez, Valley, 12, 3-4; Josh Ridgeway, Norwin, 11, 5-4, bye; Evan Myers, Southmoreland, 10, 11-5 vs. Tyler Rugh, Jeannette, 11, 0-3; Austin Shaw, Greensburg Salem, 11, 11-5 vs. Ethan Stas, Greater Latrobe, 10, 6-7; Cam Coy, Penn Trafford, 9, 17-2 vs. Dalton Clark, Ligonier Valley, 10, 9-6; Teddy Charletta, Yough, 12, 8-2 vs. Austin Jellison, Derry Area, 12, 4-7; Vaughn Curcio, Kiski Area, 11, 11-7 vs. Dylan Lundy, Belle Vernon, 10, 5-10; Sam Krivus, Hempfield, 11, 12-1 vs. Mike Borsch, Kiski School, 11, 0-2.

138: Mike Kemerer, Franklin Regional, 11, 14-1 vs. Devin Siko, Derry Area, 10, 2-2; Dan Croyle, Ligonier Valley, 12, 3-4, bye; Jake Willochell, Latrobe, 11, 11-6 vs. Graham Schaller, Greensburg Salem, 12, 8-8; Jason Strange, Yough, 9, 9-1 vs. Jake Virgin, Southmoreland, 10, 6-8; Mike Risnear, Penn Trafford, 11, 10-5 vs. Jason David, Burrell, 10, 0-2; Cameron Evans, Belle Vernon, 10, 11-6 vs. Chris O’Sullivan, Valley, 9, 3-6; GioVonne Sanders, Jeannette, 9, 10-5 vs. Chad Coles, Norwin, 9, 4-3; Joey Alessandro, Hempfield, 12, 12-3 vs. Tyler Faulk, Kiski Area, 11, 7-10.

145: Josh Maruca, Franklin Regional, 11, 11-3 vs. JP Sommers, Yough, 11, 6-5; Kyle Turcosky, Norwin, 9, 7-4 vs. Anthony Ruane, Jeannette, 12, 6-6; Corey Falleroni, Burrell, 12, 9-3 vs. Brenden Hadad, Penn Trafford, 10, 3-8; Garrett Fitzsimmons, Kiski Area, 11, 13-4 vs. Nate Hockenberry, Ligonier Valley, 10, 0-0; Zach Mattucci, Greensburg Salem, 11, 12-0 vs. Drake Westerbeck, Derry Area, 12, 6-6; Ethan Smith, Greater Latrobe, 9, 8-2 vs. Aran Brubacher, Southmoreland, 9, 5-8; Jarod Verkleeren, Belle Vernon, 9, 0-0 vs. Paul Escribano, Valley, 12, 1-1; Austin Mears, Mt. Pleasant, 11, 16-1 vs. Philip Petit, Hempfield, 10, 2-7.

152: Josh Shields, Franklin Regional, 11, 12-3 vs. Austin Bixler, Southmoreland, 11, 3-8; Justin Smith, Penn Trafford, 11, 4-6 vs. Dakota Martin, Norwin, 12, 4-5; Jake Ardellitz, Kiski Area, 12, 14-6 vs. Devon Hajas, Derry Area, 11, 4-7; Derek Verkleeren, Belle Vernon, 10, 14-2 vs. Noah Kankoski, Valley, 12, 7-5; Jake Shaffer, Greater Latrobe, 10, 14-4 vs. Will Chillinsky, Hempfield, 11, 5-6; Ethan Charlesworth, Mt. Pleasant, 11, 13-5 vs. Brad Snyder, Jeannette, 12, 7-4; Troy Brown, Greensburg Salem, 12, 5-4 vs. Joe Neiderhiser, Ligonier Valley, 11, 1-2; Steve Edwards, Burrell, 12, 10-1 vs. Col McLaughlin, Kiski School, 12, 5-4.

160: Dom Scalise, Greater Latrobe, 12, 15-1 vs. Ethan Kadylac, Mt. Pleasant, 10, 0-5; Derrick Beattie, Burrell, 12, 6-5 vs. Brandon Wood, Norwin, 10, 5-5; Vinny Romano, Kiski Area, 9, 12-9, bye; Brandon Yant, Franklin Regional, 12, 11-6 vs. Teegan Hahn, Greensburg Salem, 9, 0-0; Austin Bell, Belle Vernon, 10, 17-4, bye; Jarrett Dorazio, Derry Area, 12, 11-5 vs. Zach Porreca, Jeannette, 12, 0-6; Dereck Croyle, Ligonier Valley, 12, 7-4 vs. Dylan Clarke, Valley, 12, 0-0; Devin Austin, Penn Trafford, 11, 14-5 vs. Damiyan Davis, Yough, 11, 3-2.

170: Milton Kobaly, Belle Vernon, 10, 11-4 vs. Jake Kramer, Norwin, 10, 0-6; Nathan Trottier, Ligonier Valley, 10, 8-4 vs. Devin Colon, Mt. Pleasant, 12, 2-10; Lucas Richardson, Yough, 12, 7-5 vs. Brennan Coles, Southmoreland, 11, 6-7; Nate Painter, Franklin Regional, 12, 2-7 vs. Darryl Guest, Jeannette, 10, 1-5; Dakota Lange, Kiski Area, 11, 13-7 vs. Jarrett Fair, Valley, 9, 5-3; Matt Shirey, Penn Trafford, 10, 9-6 vs. Chase Linsenbigler, Hempfield, 10, 0-1; Korbin Bundy, Greensburg Salem, 10, 9-5 vs. Nick Pattock, Burrell, 12, 6-5; Justin Short, Greater Latrobe, 12, 12-4 vs. Derek Baker, Derry Area, 12, 8-9.

182: Zack Zavatsky, Greater Latrobe, 12, 14-0 vs. Sage Zider, Mt. Pleasant, 11, 5-10; John Wohlin, Franklin Regional, 12, 7-6 vs. Justin Bellas, Ligonier Valley, 12, 0-0; Joey Kelly, Derry Area, 12, 10-4 vs. James Burke, Kiski School, 11, 1-2; Clay Waldron, Yough, 11, 9-5, bye; Alex Delp, Kiski Area, 10, 17-5, bye; Lou Maser, Hempfield, 12, 3-5 vs. Matt Jackson, Norwin, 11, 0-6; Zach Pasko, Greensburg Salem, 12, 8-6 vs. Quentin Rickard, Jeannette, 12, 1-0; Jack McGillick, Penn Trafford, 12, 11-7, bye.

195: Tyler Worthing, Kiski Area, 10, 17-1, bye; Robert Scherer, Burrell, 10, 6-6 vs. Noah Wiencek, Derry Area, 9, 5-10; Billy Korber, Belle Vernon, 9, 12-4, bye; Jacob Pickup, Franklin Regional, 10, 7-4, bye; Marcus Davenport, Valley, 12, 11-2 vs. Zach Cline, Jeannette, 12, 5-4; Jerry Koza, Yough, 12, 7-2, bye; Matt McGillick, Penn Trafford, 9, 10-7, bye; Travis Schmeling, Greater Latrobe, 11, 9-6 vs. Deaven Jacobs, Southmoreland, 11, 1-10.

220: Fred Mantsch, Hempfield, 11, 12-4 vs. Deion Ortis-Pasterick, Derry Area, 10, 1-6; Ray Marsh, Ligonier Valley, 11, 3-2 vs. Justin Rose, Franklin Regional, 12, 5-6; Derick Berberick, Greensburg Salem, 10, 14-6 vs. Kyler Brosius, Southmoreland, 11, 2-8; Dylan Davis, Greater Latrobe, 11, 12-4 vs. Michael Pifer, Penn Trafford, 11, 1-6; Tom Sever, Yough, 11, 10-2, bye; Josh Lind, Mt. Pleasant, 10, 13-5 vs. Corey Arabia, Burrell, 12, 4-7; Hunter Ferrara, Belle Vernon, 9, 8-2 vs. Brad Walker, Norwin, 10, 0-0; Chad Kuhn, Kiski Area, 10, 19-2 vs. Mataeo Garner, Jeannette, 11, 2-2.

285: Shane Kuhn, Kiski Area, 12, 17-1 vs. Charlie Mazon, Franklin Regional, 10, 4-5; Jacob Smith, Penn Trafford, 11, 1-9, bye; Hayden Rice, Norwin, 10, 10-5 vs. Joey Riffer, Jeannette, 9, 0-6; Grant Slezak, Greensburg Salem, 11, 7-6, bye; Jacob Beistel, Southmoreland, 10, 13-1 vs. Cam Kristler, Hempfield, 11, 0-3; David Stevenson, Derry Area, 11, 8-6 vs. Austin Sluk, Belle Vernon, 11, 5-7; Joey Shafron, Ligonier Valley, 12, 4-2 vs. Mick Melocchi, Yough, 11, 1-2; Al Beattie, Burrell, 11, 10-3, bye.

Other Blogs
Sports: Dejan Kovacevic | Steel Mill | Chipped Ice | Bucco Blog | Sitting Ringside | Pitt Locker Room | Penn State Sports | H.S. Sports Insiders
News: This Just In | Trib List
» Top TribLIVE.com Sports
» Top TribLIVE.com News
» Top TribLIVE.com Breaking News