TribLIVE
Blogs | Sports | News
H.S. Sports Insiders

« Font size »
Decrease | Reset |Increase

Roundball Classic rosters announced

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

 

The annual Roundball Classic will be held April 12 at Geneva College. There will be four games, starting at 2 p.m. The rosters are below.

Boys
Class AAA/District 10 vs. Class AA, 6 p.m.
Class AAA/District 10
Anthony Cannone, Hickory, G; Jason Capco, Belle Vernon, F; Jaquaun Davidson, Elizabeth Forward, F; Tyler Engle, Blackhawk, G; Ryan Gumbita, Mt. Pleasant, G; Matt Kline, Central Valley, F; Ryan Maha, West Mifflin, G; Mike Miara, West Allegheny, G; Chase Migliore, Blackhawk, G; Owen Nearhoof, Mars, G; Jordan Pratt, Uniontown, G; Charlie Scharbo, Thomas Jefferson, G; Mike Sims, Central Valley, G; Dustin Sleva, Montour, F; Ajan Smith, Steel Valley, G; Jared Tuite, Chartiers Valley, G Coach: Brandon Ambrose, Central Valley
Class AA
Collin Bisignani, Greensburg Central Catholic, C; Ernie Burkes, Neshannock, G; Dale Clancy, Seton-La Salle, G; Elijah Cottrill, Beaver Falls, G; Eric Gallupe, Avonworth, F; Brian Graytok, Greensburg Central Catholic, G; Jonathan Grim, Mohawk, F; Billy Hipp, Greensburg Central Catholic, G; Matt Indorante, Charleroi, G; Max Kaminsky, Serra, G; Levi Masua, Seton-La Salle, F; Matt McKinney, Neshannock, F; Devin Montgomery, Summit Academy, G; Kyle Olander, Shady Side Academy, G; Daniel Stratton, Beaver Falls, G; Miles Sunder, Jeannette, F Coach: Mark Walsh, Seton-La Salle

Class A/City League/Prep vs. Class AAAA, 8 p.m.
Class A/City League/Prep
Cameron Johnson, OLSH, G; Jim Kenna, Vincentian, G; Jonathan Knab, Beaver County Christian, G; Kevin Korzen, Cornell, C; Brandon Lawless, Carmichaels, F; Brandon Miller, Avella, G; Nick Miller, Western Beaver, G; Elijah Minnie, Lincoln Park, F; Satchel Pierce, Kiski School, C; Chris Pipkin, Lincoln Park, F; D.J. Porter, Obama Academy, G; Dereck Riggleman, Mapletown, G; Dominic Robb, North Catholic, F; Ryan Skovranko, Lincoln Park, G; Benjamin Young, Union, G Coach: Mark Javens, Lincoln Park
Class AAAA
Drew Allen, New Castle, G; Trent Bauer, Connellsville, C; Zach Bryan, Norwin, G; J.J. Conn, Upper St. Clair, G; Matt D’Amico, Fox Chapel, G; Austin Dedert, Plum, F; William Gadson, McKeesport, G; David Haus, North Allegheny, G; Malik Hooker, New Castle, F; Tom Kromka, Gateway, F; Collin Luther, Hampton, G; Ryan Luther, Hampton, F; Brian Papich, Fox Chapel, G; Matt Renzi, Franklin Regional, G; Anthony Richards, New Castle, G; Dean Steliotes, Pine-Richland, G Coach: Ralph Blundo, New Castle

Girls
Class A/District 10 vs. Class AA/City League, 2 p.m.
Class A/District 10
Nikki Arbanas, Hickory, G; Lexi Arkwright, Mercer, G; Allie Bartoszewicz, Vincentian, F; Tristen Conaway, California, G; Kenna Drazich, Avella, G; Holly Grober, Hickory, F; Mallorie Heinle, St. Joseph, F; Kristen Jackson, Quigley, F; Lindsey Mifsud, Villa Marie Academy, G; Nicole Pero, Serra, F; Madison Raber, West Greene, F; Molly Robinson, Aquinas Academy, F; Megan Sieg, Serra, G; Courteney Storm, Hollidaysburg, G Coach: Ron Moncrief, Vincentian
Class AA/City League
Joanne Barlamas, Freedom, G; Rachel Bellhy, Fort Cherry, F; Yacine Diop, Seton-La Salle, G; Sierra Fordham, Allderdice, G; Naje Gibson, Seton-La Salle, F; Samantha Gibson, South Side Beaver, G; Addy Knetzer, Chartiers-Houston, F; Jenna Lucas, Fort Cherry, G; India March, Washington, G; Mackenzie Mayernick, Avonworth, F; Laura McGowan, Brentwood, F; Johnie Olkosky, Bishop Canevin, G; Monique Redman, Jeannette, F; Mia Woytovich, Charleroi, G Coach: Spencer Stefko, Seton-La Salle

Class AAA/District 10 vs. Class AAAA, 4 p.m.
Class AAA/District 10
Maryssa Agurs, Keystone Oaks, G; Seairra Barrett, Central Valley, F; Halle Denman, Blackhawk, G; Natalie Fekula, Elizabeth Forward, F; Emily Knepshield, Kittanning, G; Kiana Law, Central Valley, F; Karly Mellinger, Greensburg Salem, F; Amirah Moore, Moon, G; Ciara Patterson, West Mifflin, G; Shaniya Rivers, Hopewell, G; Angelina Starr, Franklin, G; Kari Steuer, Hopewell, F; Taylor Thomas, West Mifflin, F; Halie Torris, South Park, F; Alexis Yanief, Thomas Jefferson, G Coach: Steve Lodovico, Blackhawk
Class AAAA
Taylor Brennan, North Allegheny, G; Monica Burns, Hempfield, G; Christine Ehland, Mt. Lebanon, F; Jada Epps, Gateway, G; Carly Harris, Shaler, G; Lauren Herron, Chartiers Valley, G; Olivia Lorusso, Canon-McMillan, F; Megan Marecic, Bethel Park, F;  Erin Mathias, Fox Chapel, F; Margie McCaffery, Mt. Lebanon, G;  Kristen McGeough, Chartiers Valley, C; Krista Pietropola, Plum, G; Abbie Trzeciak, Seneca Valley, F; Harper Zimmer, Bethel Park, G Coach: Aaron Epps, Hempfield

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
 
Other blogs
Sports: Rob Rossi | Steel Mill | Chipped Ice | Bucco Blog | iPreps | Pitt Locker Room | Penn State Sports
News: This Just In | Trib List | ICycle | Flow Back | Stories Behind Trib Stories  


» Top TribLIVE.com Sports
» Top TribLIVE.com News
» Top TribLIVE.com Breaking News