TribLIVE
Blogs | Sports | News
H.S. Sports Insiders

« Font size »
Decrease | Reset |Increase

WPIAL releases baseball playoff pairings

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

 

The WPIAL released the baseball playoff pairings today. The tournament begins Monday with opening round games.

The top four seeds were as follows:

Class AAAA: 1. Hempfield, 2. Baldwin, 3. North Allegheny, 4. Pine-Richland

Class AAA: 1. Blackhawk, 2. Chartiers Valley, 3. Hampton, 4. West Mifflin

Class AA: 1. Neshannock, 2. Quaker Valley, 3. Steel Valley, 4. South Side Beaver

Class A: 1. California, 2. Western Beaver, 3. Vincentian, 4. Bishop Canevin

Below is the first-round schedule:

WPIAL playoffs

Class AAAA

First round

Tuesday’s schedule

Hempfield (16-3) vs. Seneca Valley (6-11) at Gateway, 7 p.m.; Central Catholic (13-4) vs. Shaler (12-7) at North Allegheny, 7 p.m.; Pine-Richland (15-5) vs. Peters Township (14-5) at Shaler, 5:30 p.m.; Mt. Lebanon (11-9) vs. Penn-Trafford (15-4) at West Mifflin, 4:30 p.m.; Baldwin (12-2) vs. North Hills (11-7) at Upper St. Clair, 2 p.m.; Norwin (14-3) vs. Plum (14-5) at Gateway, 4:30 p.m.; North Allegheny (13-7) vs. Canon-McMillan (12-5) at Upper St. Clair, 4:30 p.m.; Butler (12-5) vs. Moon (13-3) at North Allegheny, 4 p.m.

Class AAA

First round

Monday’s schedule

Blackhawk (11-2) vs. Uniontown (8-9) at Burkett Complex, Robinson, 7 p.m.; Mars (11-6) vs. Indiana (12-7) at Gateway, 6:30 p.m.; West Mifflin (12-4) vs. South Fayette (10-8) at Upper St. Clair, 4:30 p.m.; Montour (12-6) vs. Elizabeth Forward (11-7) at West Mifflin, 4:30 p.m.; Chartiers Valley (15-3) vs. South Park (9-9) at West Mifflin, 2 p.m.; Laurel Highlands (16-4) vs. West Allegheny (14-4) at Mt. Pleasant, 4:30 p.m.; Hampton (11-6) vs. Keystone Oaks (8-7) at North Allegheny, 4 p.m.; Thomas Jefferson (11-5) vs. Knoch (7-7) at North Allegheny, 7 p.m.

Class AA

First round

Tuesday’s schedule

Brownsville (13-5) vs. Seton-La Salle (12-5) at West Mifflin, 2 p.m.; South Side Beaver (15-2) vs. Shady Side Academy (10-7) at Burkett Complex, Robinson, 2 p.m.; Deer Lakes (14-4) vs. Chartiers-Houston (11-5) at Burkett Complex, Robinson, 4:30 p.m.; Quaker Valley (14-2) vs. Greensburg Central Catholic (9-7) at Fox Chapel, 3 p.m.; Washington (14-4) vs. Beaver (10-5) at Burkett Complex, Robinson, 7 p.m.; Steel Valley (14-2) vs. Apollo-Ridge (7-7) at Fox Chapel, 5:30 p.m.; Freeport (11-5) vs. Riverside (11-5) at Shaler, 3 p.m.

Bye: Neshannock (17-1)

Class A

First round

Monday’s schedule

Cardinal Wuerl North Catholic (8-7) vs. Rochester (8-5) at Shaler, 5:30 p.m.; Bishop Canevin (10-3) vs. Sewickley Academy (7-5) at Shaler, 3 p.m.; OLSH (13-5) vs. Monessen (8-6) at Upper St. Clair, 2 p.m.; Western Beaver (15-1) vs. Avella (7-5) at Burkett Complex, Robinson, 4:30 p.m.; Springdale (9-7) vs. Carmichaels (11-2) at Mt. Pleasant, 2 p.m.; Vincentian (15-2) vs. Union (7-7) at Burkett Complex, Robinson, 2 p.m.; Serra Catholic (11-5) vs. Riverview (12-4) at Gateway, 4 p.m.

Bye: California (17-0)

 

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
 
Other blogs
Sports: Rob Rossi | Steel Mill | Chipped Ice | Bucco Blog | iPreps | Pitt Locker Room | Penn State Sports | Trailing Off
News: This Just In | Trib List | ICycle  


» Top TribLIVE.com Sports
» Top TribLIVE.com News
» Top TribLIVE.com Breaking News