Path to the Pete

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Eight high school basketball teams have locked up berths in the WPIAL finals after earning semifinal wins Monday night.

The remaining 16 finalists will be decided Tuesday and Wednesday.

Here’s a look at Monday’s results and a finals schedule.

Here’s the schedule for the title games that have been decided.

Class 2A girls
Thursday’s schedule
Chartiers-Houston (22-2) vs. Vincentian Academy (20-4) at Petersen Events Center, 5 p.m.

Class A boys
Thursday’s schedule
Monessen (17-7) vs. Imani Christian (15-6) at Petersen Events Center, 7 p.m.

Class 3A boys
Thursday’s schedule
Lincoln Park (21-4) vs. Cardinal Wuerl North Catholic (20-5) at Petersen Events Center, 9 p.m.

Class 4A girls
Friday’s schedule
Cardinal Wuerl North Catholic (21-2) vs. Blackhawk (16-8) at Petersen Events Center, 7 p.m.

https://twitter.com/ChiefJustice_12/status/836413263999090688

Hittin’ the links

No. 2 Vincentian keeps GCC girls from title-game return writes Bill Beckner Jr.

gtr-VincentianGCC3-022817

GTR cover2

Lincoln Park rolls back to championship game after topping Shady Side Academy reports Chris Harlan

High school roundup: Monessen earns title game berth

Scores and schedules for Feb. 27, 2017

Updated 2017 boys basketball brackets

Updated 2017 girls basketball brackets

Recruiting

In his latest recruiting column, Chris Harlan profiles Butler’s Jake Kradel

 

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Pairings party

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

 

Hundreds of coaches, administrators and members of the media packed into the DoubleTree Hotel in Green Tree on Tuesday night for the release of the WPIAL boys and girls basketball playoff brackets. Some left happy, others not so much, and even more were just ready to play ball.

The tournaments begin with opening-round games Friday. Tribune-Review reporters were out in full force Tuesday night. Here’s a look at their coverage:

Chris Harlan breaks down the WPIAL boys basketball brackets with analysis and predictions

gtr-WPIALboys-021517.1

Chris Harlan breaks down the WPIAL girls basketball playoffs

gtr-WPIALgirls-021517

WPIAL announces basketball playoff pairings, with a full opening round schedule, by Bill Hartlep

GCC girls awarded No. 3 seed in Class 2A writes Paul Schofield

Latrobe boys awarded No. 2 seed after strong finish to regular season writes Bill Beckner

GTR cover

Freeport boys earn No. 7 seed in WPIAL playoffs writes Doug Gulasy

St. Joseph girls draw No. 6 seed in Class A writes William Whalen

VND cover

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Ready to dance

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Coaches from 156 WPIAL basketball teams will descend upon the DoubleTree Hotel in Green Tree on Tuesday night to view their path to the Pete.

The WPIAL playoff pairings will be announced around 7:30 p.m.

Opening round games will be Friday and Saturday. The championships will be held March 2-4 at Pitt’s Petersen Events Center.

Check out triblive.com and Wednesday’s Tribune-Review for all 12 brackets, as well as analysis and predictions for the boys and girls tournaments.

Staff writer Bill Beckner writes about the challenge facing the committee while seeding Section 3-6A rivals Latrobe, Penn Hills and Fox Chapel.

New GTR cover

A-K Valley coaches speculate where they will fall in their respective bracket writes Doug Gulasy.

Here’s a look at what teams qualified for the WPIAL tournament:

Boys
Class 6A
Section 1: Pine-Richland (11-1), North Hills (8-4), Butler (7-5), North Allegheny (6-6)
Section 2: Mt. Lebanon (10-2), Canon-McMillan (9-3), Baldwin (8-4), Upper St. Clair (6-6)
Section 3: Fox Chapel (12-2), Latrobe (12-2), Penn Hills (12-2), Woodland Hills (7-7)
Class 5A
Section 1: McKeesport (11-1), Laurel Highlands (9-3), Trinity (9-3), Thomas Jefferson (6-6)
Section 2: Moon (9-3), Mars (9-3), Chartiers Valley (8-4), Hampton (6-6)
Section 3: Gateway (8-2), Highlands (6-4), Franklin Regional (6-4), Armstrong (5-5), Kiski Area (5-5)
Class 4A
Section 1: Indiana (11-1), Freeport (10-2), Valley (8-4), Deer Lakes (6-6)
Section 2: New Castle (13-1), Quaker Valley (12-2), Beaver Falls (8-6), Central Valley (7-7)
Section 3: Belle Vernon (11-3), McGuffey (10-4), Elizabeth Forward (10-4), South Fayette (10-4)
Class 3A
Section 1: Lincoln Park (10-0), Riverside (7-3), Aliquippa (7-3), Ellwood City (4-6)
Section 2: Cardinal Wuerl North Catholic (10-0), Seton-La Salle (7-3), Avonworth (6-4), Carlynton (5-5)
Section 3: Shady Side Academy (9-1), East Allegheny (7-3), Burrell (7-3), Steel Valley (5-5)
Section 4: Washington (12-0), Southmoreland (10-2), Charleroi (7-5), Burgettstown (5-7)
Class 2A
Section 1: Greensburg C.C. (12-0), Jeannette (9-3), Summit Academy (7-5), Leechburg (5-7)
Section 2: Chartiers-Houston (12-0), California (9-3), Fort Cherry (9-3), Frazier (5-7), Bentworth (5-7)
Section 3: Bishop Canevin (13-1), Sewickley Academy (12-2), OLSH (10-4), Neshannock (8-6)
Class A
Section 1: Vincentian Academy (12-0), Union (9-3), Cornell (8-4), Rochester (7-5)
Section 2: Monessen (10-0), Clairton (8-2), West Greene (6-4), Geibel (3-7), Avella (3-7)
Section 3: Imani Christian (9-1), Eden Christian (6-4), St. Joseph (5-5), Winchester Thurston (5-5), Propel Andrew Street (5-5)

Girls
Class 6A
Section 1: North Allegheny (9-1), Pine-Richland (9-1), Seneca Valley (5-5), Butler (3-7)
Section 2: Penn Hills (10-0), Norwin (8-2), Hempfield (5-5), Penn-Trafford (3-7)
Section 3: Mt. Lebanon (9-1), Peters Township (8-2), Bethel Park (6-4), Canon-McMillan (4-6)
Class 5A
Section 1: South Fayette (9-1), Chartiers Valley (8-2), West Allegheny (6-4), Montour (5-5)
Section 2: Oakland Catholic (9-1), McKeesport (7-3), Gateway (6-4), Thomas Jefferson (6-4)
Section 3: Trinity (12-0), Connellsville (9-3), Ringgold (8-4), Greensburg Salem (7-5)
Section 4: Hampton (11-1), Mars (10-2), Franklin Regional (6-6), Plum (6-6)
Class 4A
Section 1: Cardinal Wuerl North Catholic (12-0), Freeport (8-4), Deer Lakes (7-5), Burrell (7-5)
Section 2: Blackhawk (11-1), Ambridge (10-2), Beaver (8-4), Central Valley (7-5)
Section 3: Keystone Oaks (14-0), South Park (11-3), Elizabeth Forward (9-5), Mt. Pleasant (8-6)
Class 3A
Section 1: Neshannock (12-0), Mohawk (9-3), Riverside (8-4), Beaver Falls (6-6)
Section 2: East Allegheny (12-0), Charleroi (9-2), Brownsville (7-5), South Side Beaver (6-6)
Section 3: Bishop Canevin (12-0), Carlynton (10-2), Avonworth (7-5), Seton-La Salle (5-7)
Class 2A
Section 1: Chartiers-Houston (14-0), OLSH (12-2), Burgettstown (8-6), Washington (7-7)
Section 2: Vincentian Academy (14-0), Brentwood (11-3), Leechburg (10-4), Sto-Rox (9-5)
Section 3: Greensburg C.C. (14-0), California (11-3), Beth-Center (9-5), Frazier (8-6)
Class A
Section 1: Cornell (9-1), Quigley Catholic (9-1), Rochester (6-4), Sewickley Academy (4-6)
Section 2: West Greene (10-0), Jefferson-Morgan (6-4), Geibel (6-4), Avella (5-5)
Section 3: Winchester Thurston (8-0), St. Joseph (6-2), Imani Christian (4-4), Clairton (1-7), Eden Christian (1-7)

Final tune-ups

Latrobe knocks off the state’s No. 1 Class A team Kennedy Catholic writes Paul Schofield

GCC finishes regular season unbeaten after defeating Shady Side Academy writes Bill Beckner Jr.

Balanced scoring leads Deer Lakes past rival Burrell writes Michael Love

Scores for Feb. 13

WPIAL rankings by the Tribune-Review

Boys

Class 6A

1. Pine-Richland 21-1 1

2. Latrobe 18-3 4

3. Penn Hills 18-3 3

4. Fox Chapel 19-2 2

5. North Hills 16-5 5

Out: None

Class 5A

1. Moon 16-4 1

2. McKeesport 17-3 2

3. Mars 14-8 4

4. Chartiers Valley 15-6 5

5. Hampton 13-9 3

Out: None

Class 4A

1. New Castle 19-2 1

2. Quaker Valley 20-2 2

3. Belle Vernon 16-6 3

4. Beaver Falls 11-8 —

5. Indiana 15-7 —

Out: Freeport (15-7, 5), McGuffey (17-5, 4)

Class 3A

1. Lincoln Park 18-4 1

2. Washington 18-3 3

3. CWNC 16-5 2

4. Southmoreland 18-4 4

5. Shady Side Acad. 16-5 5

Out: None

Class 2A

1. Greensburg C.C. 20-0 1

2. Bishop Canevin 18-3 2

3. Sewickley Academy 17-4 3

4. OLSH 14-6 4

5. Chartiers-Houston 17-4 5

Out: None

Class A

1. Monessen 15-6 1

2. Vincentian Academy 18-3 2

3. Clairton 16-5 3

4. Cornell 17-5 4

5. Union 16-5 5

Out: None

Girls

Class 6A

1. North Allegheny 21-1 1

2. Pine-Richland 21-1 2

3. Penn Hills 19-2 3

4. Norwin 15-5 4

5. Mt. Lebanon 17-5 5

Out: None

Class 5A

1. Trinity 19-2 2

2. Hampton 18-2 1

3. Oakland Catholic 18-3 4

4. Mars 16-5 5

5. South Fayette 15-4 3

Out: None

Class 4A

1. CWNC 19-2 1

2. Keystone Oaks 20-2 2

3. Blackhawk 13-8 3

4. South Park 13-8 4

5. Ambridge 14-8 5

Out: None

Class 3A

1. Bishop Canevin 16-5 1

2. Neshannock 20-1 2

3. East Allegheny 22-0 3

4. Carlynton 14-5 5

5. Mohawk 15-5 4

Out: None

Class 2A

1. Chartiers-Houston 20-2 1

2. Greensburg C.C. 17-4 2

3. Vincentian Academy 17-4 3

4. California 18-3 5

5. Brentwood 16-5 4

Out: None

Class A

1. Winchester Thurston 18-0 1

2. Cornell 18-4 2

3. West Greene 18-3 4

4. St. Joseph 15-7 5

5. Quigley Catholic 15-7 3

Out: None

Note: Saturday games not included.

State rankings

Boys

City of Basketball Love State Basketball Rankings
(records through games of Feb. 12/OW-others to watch/NR-not ranked)
Class 6A
No. School   Rec Pvs
1. William Allen (11)  22-1 1
2. Reading (3)   20-2 2
3. Abington (1)   19-4 4
4. Plymouth-Whitemarsh (1) 20-3 7
5. Roman Catholic (12)  18-4 3
6. Archbishop Ryan (12)  18-4 6
7. Emmaus (11)   19-4 5
8. Hazleton (2)   17-2 8
9. Pocono Mountain West (11) 19-3 10
10. Pine-Richland (7)  21-1 9
Class 5A
No. School   Rec Pvs
1. Archbishop Wood (12)  19-3 1
2. Bangor (11)   21-1 2
3. Abington Heights (2)  18-3 3
4. Mastery Charter North (12) 24-0 4
5. Meadville (10)  18-1 6
6. Chester (1)   17-5 5
7. Archbishop Carroll (12) 15-7 7
8. Bishop Shanahan (1)  16-6 8
9. Northeastern (3)  21-2 NR
10. Great Valley (1)  17-5 9
Class 4A
No. School   Rec Pvs
1. Imhotep Charter (12)  22-2 1
2. Quaker Valley (7)  20-2 2
3. New Castle (7)  19-2 3
4. Scranton Prep (2)  18-3 4
5. Bethlehem Catholic (11) 17-5 5
6. Strong Vincent (10)  19-3 6
7. Universal Audenried (12) 18-4 7
8. Clearfield (9)  21-1 8
9. Berks Catholic (3)  17-5 NR
10. Lancaster Catholic (3) 18-4 9
Class 3A
No. School   Rec    Pvs
1. Neumann-Goretti (12)  16-6 1
2. Del-Val Charter (12)  19-5 2
3. Trinity (3)   20-2 3
4. Lincoln Park (7)  18-4 4
5. York Catholic (3)  21-1 5
6. Valley Forge (1)  18-4 6
7. Lancaster Mennonite (3) 20-2 7
8. Washington (7)  18-3 10
9. Greenville (10)  20-1 8
10. C.W. North Catholic (7) 16-5 9
Class 2A
No. School   Rec    Pvs
1. Constitution (12)  15-8 1
2. Math, Civics & Sciences (12) 16-8 2
3. Greensburg C.C. (7)  21-0 3
4. Bishop Canevin (7)  18-4 4
5. Sewickley Academy (7) 17-4 5
6. Marian Catholic (11)  19-3 6
7. Our Lady Sacred Heart (7) 14-6 8
8. Church Farm (1)  14-8 9
9. Coudersport (9)  22-0 10
10. Shenandoah Valley (11) 19-3 NR
Class A
No. School   Rec    Pvs
1. Kennedy Catholic (10) 19-1 1
2. St. John Neumann (4)  20-0 2
3. Elk County Catholic (9) 21-0 3
4. Monessen (7)   15-6 4
5. Saltsburg (6)  21-1 5
6. York Country Day (3)  16-4 6
7. Shanksville-Stonycreek (5) 20-1 7
8. Faith Christian (1)  20-2 8
9. Lourdes Regional (4)  17-5 9
10. Vincentian (7)  18-3 10

Girls

@PAGirlsHoops state rankings
Class 6A
No. School    Rec Pvs
1. North Allegheny (WPIAL)  21-1 1
2. Pine-Richland (WPIAL)  21-1 2
3. Cardinal O’Hara (12)   17-5 3
4. Cumberland Valley (3)  18-4 4
5. Cedar Crest (3)   23-0 5
6. North Penn (1)   20-2 6
7. Penn Hills (WPIAL)   20-2 7
8. Central Bucks West (1)  19-4 10
9. Easton (11)    20-3 9
10. Plymouth-Whitemarsh (1)  22-1 8
Class 5A
No. School    Rec Pvs
1. Archbishop Wood (12)   16-6 1
2. Southern Lehigh (11)   21-1 2
3. Trinity (WPIAL)   20-2 4
4. Hampton (WPIAL)   18-2 3
5. Harrisburg (3)   18-3 5
6. Archbishop Carroll (12)  16-6 6
7. Archbishop Ryan (12)   17-5 7
8. Oakland Catholic (WPIAL)  19-3 NR
9. Springfield-Delco (1)  19-4 8
10. Pottsville (11)   18-4 NR
Class 4A
No. School    Rec Pvs
1. C.W. North Catholic (WPIAL)  19-2 1
2. Bethlehem Catholic (11)  21-2 3
3. Villa Maria (10)   17-4 2
4. Northern Lebanon (3)   22-1 4
5. Greater Nanticoke (2)  19-1 5
6. Montoursville (4)   20-1 6
7. Forest Hills (6)   18-1 7
8. Lancaster Catholic (3)  19-4 8
9. Athens (4)    20-2 9
10. Wyomissing (3)   22-1 10
Class 3A
No. School    Rec Pvs
1. Neumann-Goretti (12)   17-4 1
2. Dunmore (2)    19-0 2
3. Neshannock (WPIAL)   21-1 3
4. Mount Carmel (4)   21-1 4
5. St. Basil Academy (1)  23-0 5
6. New Hope—Solebury (1)  22-0 6
7. East Allegheny (WPIAL)  22-0 7
8. Holy Redeemer (2)   16-4 8
9. West Shamokin (6)   21-2 10
10. Juniata (6)    21-1 NR
Class 2A
No. School    Rec Pvs
1. Minersville (11)   22-0 1
2. Bishop Guilfoyle (6)   18-2 3
3. Bellwood-Antis (6)   20-2 4
4. Chartiers-Houston (WPIAL)  20-2 5
5. Bishop McCort (6)   16-3 2
6. Camp Hill (3)   18-4 6
7. Coudersport (9)   20-1 8
8. Sayre (4)    20-3 7
9. Mahanoy Area (4)   18-3 9
10. Vincentian Academy (WPIAL)  18-4 NR
Class A
No. School    Rec Pvs
1. Kennedy Catholic (10)  20-1 2
2. Winchester-Thurston (WPIAL)  18-1 1
3. Bishop Carroll (6)   16-4 3
4. Jenkintown (1)   17-5 4
5. Linden Hall (3)   19-1 5
6. Lebanon Catholic (3)   17-7 6
7. North Clarion (9)   18-2 7
8. West Greene (WPIAL)   18-3 8
9. Halifax (3)    19-3 10
10. Juniata Valley (6)   18-4 9

 

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

The Big 33 rolls on

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

PTR-SVCentral09-111916

 

With 15 seniors set to play at the college level and WPIAL championship and PIAA runner-up awards added to the trophy case, it was no surprise to see five members of the Central Catholic football team selected for the annual Big 33 Football Classic when the rosters were released Friday night.
In all, 13 WPIAL players were selected. Franklin Regional coach Greg Botta, who was a Big 33 assistant in 2014, is Team Pennsylvania’s head coach.
“I’ve coached a long time and was honored and thrilled to be able to do that,” he said. “I’m sure these kids probably dreamed about this since they were young. Having this opportunity is going to be truly memorable for them.”

Here’s our story on this year’s Pennsylvania team

Here’s a look at the Team Pennsylvania roster
Team Pennsylvania
Quarterbacks: Reece Undinski, North Penn; Grant Breneman, Cedar Cliff
Running backs: Raheem Blackshear, Archbishop Wood; Jaelen Thompson, Middletown
Wide receivers: Justice Evans, Central Catholic; Mark Webb, Archbishop Wood; Ricky Johns, North Penn; Avram Abromovitz, Woodland Hills; Ryan Lezzer, Clearfield
Tight end: Griffin Sestili, North Allegheny
H-Back: Alex Twiford, Wilson
Offensive linemen: Joshua Lugg, North Allegheny; Desmond Holmes, Cardinal O’Hara; Kurt Hinish, Central catholic; Jake Trautman, Central Catholic; Gabe Houy, Upper St. Clair; Carter Lynch, St. Joseph’s Prep
Athlete: Joel Davis, Harrisburg
Defensive linemen: Dominick Covatto, Erie Cathedral Prep; Damion Barber, Harrisburg; Curtis Harper, McKeesport; Joaohne Duggan, Liberty; Shane Hogarth, Downingtown East
Linebackers: Jerry Roberts, Erie Cathedral Prep; Tim Terry, Central Catholic; Audley Isaacs, Valley Forge Military Academy; Brian Snow, The Episcopal Academy
Defensive backs: Jeremy Jennings, Downingtown East; Exree Loe, Greater Johnstown; Paris Ford, Steel Valley; Rodney Thomas, Central catholic; Saeed Holt, Woodland Hills
Kicker: Carson Landis, Emmaus
Head coach: Greg Botta, Franklin Regional
Assistant coaches: Gary Gouse, Portage; Lou Cerra, Montour; Steve Devlin, Archbishop Wood; Mike Farr, Schuyllkill Haven; Garry Yonchiuk, Lebanon

On the hardwood

It was the final night of section play for WPIAL boys basketball and there were several exciting games.

Latrobe earns share of Section 3-6A title writes Chris Harlan

Unbeaten GCC rolls past Jeannette writes Bill Beckner Jr.

Here’s a look at tonight’s front page of the Westmoreland Tribune-Review edition

TGB_B001WMC02112017_Spor

Saltsburg edges Ligonier Valley to win Heritage Conference title writes Rick Weaver

Westmoreland high school roundup: Hempfield falls short of playoffs

Pittsburgh high school roundup: Mars takes down Hampton

Riverview boys play spoiler writes George Guido

Deer Lakes topples Freeport writes Doug Gulasy

Leechburg boys win, get help to reach playoffs writes Michael Love

Here’s the Valley News Dispatch cover from Friday night

VNB_B001XXC02112017_Spor

High school scores and schedules for Friday night

 Fan friendly?

Check out this Barry Reeger photo of the Latrobe student section at their best …

GTR-PHLatrobeboys14-021117

 

Working hard in Chocolatetown, USA

Staff writer Paul Schofield and photographer Steph Chambers continue to chronicle how the WPIAL wrestling teams are doing at the PIAA team wrestling tournament in Hershey.

Kiski Area falls short in quarterfinals, stays alive for 3rd place writes Paul Schofield

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Richards plans to hang ‘em up

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

pal-PlumHoopsClinic-111716

Ron Richards resigned as Plum boys basketball coach, effective at the end of the season.

Richards (above watching freshman Tony Simboli run through a drill during a fall clinic Nov. 11, 2016), who has won more than 300 games in 23 years of coaching, said it is a personal decision and he wants to do more of the things he enjoys in his free time — like playing golf and watching sports.

He will continue to teach social studies at Plum.

He coached two stints at Plum, the latest from 2010 until this season, where he’s compiled a 115-64 record. He went 139-83 with the Mustangs from 1999-2007. Plum made the playoffs 10 times under Richards and reached the WPIAL semifinals in 2000.

Plum is 8-10 this season with three games to play and has been eliminated from 6A playoff contention.

In total, he was 254-147 at Plum with four section titles.

Richards also coached at Apollo-Ridge, Armstrong Central and Red Land where he won two section titles and finished 78-63.

Richards, known for being quick-tempered on the sidelines and vocal with officials, particularly in his earlier years, is considering getting an officials’ license.

–By Bill Beckner

Basketball playoff clinchings

The WPIAL basketball committee will announce playoff pairings on Valentine’s Day (Feb. 14). There’s a few spots still open for the boys and girls tournaments, which for the first time will feature six classes. The championship games are set for March 2-4 at the Petersen Events Center. Here’s a look at who’s in heading into Tuesday night’s games:

Boys

Class 6A
Section 1: Pine-Richland (9-1), North Hills (7-3)
Section 2: Mt. Lebanon (9-1), Canon-McMillan (7-3), Baldwin (7-3)
Section 3: Fox Chapel (11-1), Penn Hills (11-1), Latrobe (10-2), Woodland Hills (6-6)
Class 5A
Section 1: McKeesport (10-1), Laurel Highlands (7-3), Trinity (7-3)
Section 2: Moon (7-3), Mars (7-3)
Section 3: Gateway (8-1), Highlands (5-4), Kiski Area (5-4), Franklin Regional (5-4)
Class 4A
Section 1: Freeport (9-1), Indiana (9-1), Valley (7-4), Deer Lakes (5-5)
Section 2: New Castle (11-1), Quaker Valley (10-2)
Section 3: Belle Vernon (10-2), McGuffey (9-3), South Fayette (9-3), Elizabeth Forward (8-4)
Class 3A
Section 1: Lincoln Park (9-0), Riverside (6-3), Aliquippa (6-3), Ellwood City (4-5)
Section 2: CW North Catholic (9-0), Avonworth (6-3), Seton-La Salle (6-3), Carlynton (4-5)
Section 3: Shady Side Academy (8-1), East Allegheny (6-3), Burrell (6-3), Steel Valley (5-4)
Section 4: Washington (11-0), Southmoreland (9-2), Charleroi (6-4)
Class 2A
Section 1: Greensburg C.C. (10-0), Jeannette (8-2), Summit Academy (7-4)
Section 2: Chartiers-Houston (10-0), Fort Cherry (9-2), California (7-3)
Section 3: Bishop Canevin (11-1), Sewickley Academy (10-2), OLSH (9-3)
Class A
Section 1: Vincentian Academy (10-0), Cornell (7-3), Union (7-3), Rochester (6-4)
Section 2: Monessen (9-0), Clairton (8-1), West Greene (5-4), Avella (3-6)
Section 3: Imani Christian (8-1), St. Joseph (5-4), Eden Christian (5-4), Propel Andrew Street (5-4)

Girls

Class 6A
Section 1: North Allegheny (9-1), Pine-Richland (9-1), Seneca Valley (5-5), BUtler (3-7)
Section 2: Penn Hills (9-0), Norwin (7-2), Hempfield (4-4), Penn-Trafford (3-6)
Section 3: Mt. Lebanon (9-1), Peters Township (7-2), Bethel Park (6-4), Canon-McMillan (4-5)
Class 5A
Section 1: South Fayette (9-1), Chartiers Valley (8-2), West Allegheny (6-4), Montour (5-5)
Section 2: Oakland Catholic (9-1), McKeesport (7-3), Gateway (6-4), Thomas Jefferson (6-4)
Section 3: Trinity (11-0), Ringgold (8-3), Connellsville (8-3), Greensburg Salem (7-5)
Section 4: Hampton (11-0), Mars (9-2), Franklin Regional (6-5)
Class 4A
Section 1: CW North Catholic (11-0), Freeport (8-4), Deer Lakes (6-5), Burrell (6-5)
Section 2: Blackhawk (11-0), Ambridge (9-2), Beaver (7-4), Central Valley (6-5)
Section 3: Keystone Oaks (13-0), South Park (11-2), Elizabeth Forward (8-5)
Class 3A
Section 1: Neshannock (11-0), Mohawk (9-3), Riverside (7-4)
Section 2: East Allegheny (11-0), Charleroi (8-2), Brownsville (6-5), South Side Beaver (6-6)
Section 3: Bishop Canevin (11-0), Carlynton (10-1), Avonworth (6-5), Seton-La Salle (5-6)
Class 2A
Section 1: Chartiers-Houston (13-0), OLSH (11-2), Burgettstown (8-5)
Section 2: Vincentian Academy (13-0), Brentwood (11-2), Leechburg (9-4), Sto-Rox (8-5)
Section 3: Greensburg C.C. (13-0), California (9-3), Frazier (8-5), Beth-Center (8-5)
Class A
Section 1: Cornell (9-1), Quigley Catholic (9-1), Rochester (6-4), Sewickley Academy (4-6)
Section 2: West Greene (8-0), Avella (5-4), Jefferson-Morgan (5-4), Geibel Catholic (5-4)
Section 3: Winchester Thurston (8-0), St. Joseph (6-2), Imani Christian (4-4), Clairton (1-7), Eden Christian (1-7)

Recruiting

Chris Harlan’s weekly recruiting column returns today with a look at Belle Vernon’s Blake Zubovic

https://twitter.com/blake_zubovic66/status/795742434722451456

On the mats

Here are the latest high school wrestling rankings, courtesy of Paul Schofield, who will have coverage of the PIAA team championships Thursday-Saturday from Hershey.

Rankings
Class AAA
School (record) Pvs.
1. Kiski Area (19-0) 1
2. Canon-McMillan (11-2) 3
3. North Allegheny (10-3) 2
4. Franklin Regional (8-4) 4
5. Waynesburg (12-4) 5
6. Belle Vernon (10-3) 6
7. Greensburg Salem (10-4) 7
8. Penn-Trafford (5-3) 8
9. Shaler (10-3) 9
10. Connellsville (6-6) 10
Class AA
WPIAL
1. Burrell (12-5) 1
2.  Freedom (14-4) 3
3. Derry (20-4) 5
4. South Fayette (18-4) 2
5. McGuffey (17-4) 4
CITY LEAGUE
1. Carrick (14-8) 1
2. Allderdice (6-7) 2
Individual rankings
Class AAA
106: 1. Darren Miller, Kiski Area (25-2); 2. Frankie Bonura, Moon (24-1); 3. Jason Geyer, Seneca Valley (21-8); 4. Kurtis Phipps, Norwin (25-2); 5. Gabe Willochell, Latrobe (18-7).
113: 1. Sam Hillegas, North Hills (27-0); 2. Louis Newell, Seneca Valley (31-1); 3. Jacob Dunlop, Belle Vernon (28-7); 4. Zach McCann, Franklin Regional (13-5); 5. Amir Muhammad, Baldwin (18-3).
120: 1. Logan Macri, Canon-McMillan (27-6); 2. Colton Camacho, Franklin Regional (25-6); 3. Vincent Distefanis, Hempfield (14-3); 4. Alex Salas, Pine-Richland (27-4); 5, Jacob Early, Hopewell (20-1).
126: 1. Spencer Lee, Franklin Regional (25-0); 2. Justin Perkins, Penn Hills (15-1); 3. Noah Levett, Kiski Area (25-5); 4. Nick Coy, Penn-Trafford (18-7); 5. Jason Miller, Norwin (20-7).
132: 1. Caleb Morris, Waynesburg (28-4); 2. Job Chishko, Penn-Trafford (20-5); 3. Hunter Baxter, Pine-Richland (29-2); 4. Matt Oblock, Canon-McMillan (26-11); 5. Luke Landefeld, North Allegheny (13-4).
138: 1. Luke Kemerer, Hempfield (16-2); 2. Cam Connor, Kiski Area (24-5). 3. Tim Hritsko, Canon-McMillan (27-9); 4. Zach Stedeford, North Allegheny (22-7); 5. Mike Acuna, Moon (21-4).
145: 1. Jarod Verkleeren, Hempfield (17-1); 2. Jake Hinkson, North Allegheny (22-6); 3. Joey Blumer, Kiski Area (29-3); 4. Dom Davido. Plum (21-2); 5. Tyler Seliga, Belle Vernon (21-11).
152: 1. Cam Coy, Penn-Trafford (22-0); 2. Gerrit Nijenhuis, Canon-McMillan (31-6); 3. Brock Godzin, Belle Vernon (24-6); 4. Luke Stout, Mt. Lebanon (24-2); 5. Jake Pollak, Shaler (26-6).
160: 1. Eric Hong, North Allegheny (15-0); 2. Zach Hartman, Belle Vernon (25-4); 3. Kyle Hormet, Waynesburg (28-5); 4. Nathan Mankey, North Hills (25-5); 5. Caleb Baxter, Butler (22-2).
170: 1. Tim Wallace, Albert Gallatin (20-2); 2. Sean Hoover, North Allegheny (9-2); 3. Blaze Kansco, Canon-McMillan (23-9); 4. Alec Shaw, Greensburg Salem (24-1); 5. Brad Nagy, Kiski Area (23-9).
182: 1. Nino Bonaccorsi, Bethel Park (27-0); 2. Chad Coles, Norwin (23-2); 3. Mike Mahon, Fox Chapel (20-3); 4. Matt McGillick, Penn-Trafford (11-5); 5. Teegan Hahn, Greensburg Salem (21-3).
195: 1. Jake Woodley, North Allegheny (31-2); 2. Eli Grape, Upper St. Clair (26-2); 3. Colin McCracken (32-4); 4. Danny Starr, Kiski Area (24-5); 5. Zach Carcy, Fox Chapel (10-3).
220: 1. Ron D’Amico, Shaler (29-1); 2. Ian Edenfield, Laurel Highlands (19-3); 3. Billy Korber, Belle Vernon (24-6); 4. Connor Main, Waynesburg (25-6); 5. Shamil Zynullaev, Mt. Lebanon (20-3).
285: 1. Brendan Furman, Canon-McMillan (31-3); 2. Isaac Reid, Kiski Area (28-2); 3. Roman Macek, Montour (24-0); 4. Sean Bright, North Hills (21-5); 5. Gerald Brown, West Mifflin (15-3).
Class AA
106: Trent Valovchik, Burrell (18-8); 2. Kace Sabedra, Derry (23-3); 3. Ed Huehn, Carlynton (25-7); 4. Fred Howard, Elizabeth Forward (15-4).
113: 1. Z.J. Ward, Freedom (21-4); 2. Manny Dovshak, Bentworth (19-3); 3. Bryan Gaul, Burrell (19-7); 4. Doug Bittner, Mt. Pleasant (19-7).
120: 1. Trent Bechtold, Burrell (13-9); 2. Jason Baker, Derry (22-5); 3. P.J. Smith, Burgettstown (22-8); 4. Jim Gwyer, Beth-Center (20-10).
126: 1. Gavin Teasdale, Jefferson-Morgan (22-0); 2. John Rocco-Kazalas, Quaker Valley (18-4); 3. Dillan Jeffrey, Burrell (19-9); 4. Jett Pattison, McGuffey (20-5).
132: 1. Tyler Griffiths, Southmoreland (28-1); 2. Tyler Alberts, Ellwood City (27-3); 3. Al Miscovich, Mt. Pleasant (22-8); 4. Onreey Stewart, Derry (10-2).
138: 1. Thayne Lawrence, Frazier (20-4); 2. Alex Caldwell, Ligonier Valley (18-6); 3. Josh Kuslock, Chartiers-Houston (28-4); 4. Chase Komara, Freedom (19-6).
145: 1. Kody Komara, Freedom (23-4); 2. Dallas Bulsak, South Park (22-2); 3. Mike Cusick, South Fayette (26-7); 4. Corey Christie, Burrell (17-7).
152: 1. Robby Patrick, Ligonier Valley (25-1); 2. Sam Garner, Laurel (23-3); 3. Jeff McConn, McGuffey (24-5); 4. Logan Witwicki, Carlynton (20-7).
160: 1. Cody Jenkins, South Allegheny (24-3); 2. Christian Clutter, McGuffey (30-2); 3. Jaden Datz, Southmoreland (26-5); 4. Dean Ward, Freedom (18-6).
170: 1. R.J. Hall, Chartiers-Houston (27-4); 2. Jacob Ramsey, Central Valley (15-4); 3. Joe Bastaroli, South Fayette (20-11); 4. Justin Cramer, Jeannette (14-8).
182: 1. Dominic Fundy, Beth-Center (23-0); 2. Dom Deluca, Derry (24-3); 3. Anthony Marra, Burrell (11-7); 4. Luke Ostermeyer, Laurel (20-5).
195: 1. Jerry Moore, Blairsville (25-2); 2. Russell Cyphert, Laurel (19-7); 3. Max Marraccini, South Allegheny (22-6); 4. Ryan Wise, Bentworth (15-6).
220: 1. Noah Wiencek, Derry (24-2); 2. Bishop McCoy, South Side Beaver (22-3); 3. Jake Walker, South Fayette (17-4); 4. Ashton Lopez, Bentworth (17-7).
285: 1. Evan Sweesey, Freedom (27-5); 2. David Schuffert, Valley (20-4); 3. Trey Lober, Chartiers-Houston (24-7); 4. Cody Vokes, Mt. Pleasant (16-12).

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Wrestling teams reign supreme

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

GTR-WPIALAAwrestling05-020517

gtr-WPIALAAAwrestling7-020517

It was a banner afternoon for the Burrell wrestling, which captured an 11th straight WPIAL title on Saturday with a victory over Freedom in the Class AA final.

In Class AAA, Kiski Area claimed its first WPIAL championship since 2003.

Staff writers Paul Schofield, Bill West and Doug Gulasy chronicled the events in the links below.

And Steph Chambers and Chris Horner provided the emotion-packed images.

Burrell, Kiski Area dominate WPIALs by Doug Gulasy

Kiski Area claims 1st title in 14 years writes Paul Schofield

Starr brothers help Kiski Area wrestling to WPIAL title by Doug Gulasy

Burrell captures 11th straight championship writes Bill West

Burrell wrestling brings energy, shock, Awes by Bill West

Bout by bout summaries from Saturday afternoon

How do they rank

Here’s a look at the Tribune-Review’s WPIAL boys and girls basketball rankings, with records entering this week’s play.

 

WPIAL basketball rankings
Boys
Class 6A

Team record previous
1. Pine-Richland 19-1 1
2. Fox Chapel 18-1 2
3. Penn Hills 17-2 3
4. Latrobe 16-3 4
5. North Hills 15-4 —
Out: North Allegheny (11-7, 5)
Class 5A
1. Moon 14-4 1
2. McKeesport 14-3 4
3. Hampton 13-7 3
4. Mars 12-8 5
5. Chartiers Valley 13-5 2
Out: none
Class 4A
1. New Castle 17-2 2
2. Quaker Valley 17-2 1
3. Belle Vernon 15-4 3
4. McGuffey 16-4 4
5. Freeport 14-6 5
Out: none
Class 3A
1. Lincoln Park 16-4 1
2. CWNC 15-4 2
3. Washington 16-3 3
4. Southmoreland 16-4 4
5. Shady Side Acad. 15-5 5
Out: none
Class 2A
1. Greensburg C.C. 18-0 1
2. Bishop Canevin 16-3 3
3. Sewickley Academy 14-4 2
4. OLSH 13-5 4
5. Chartiers-Houston 15-4 —
Out: Jeannette (10-9, 5)
Class A
1. Monessen 13-6 1
2. Vincentian Academy 15-3 2
3. Clairton 14-4 3
4. Cornell 16-4 4
5. Union 14-5 5
Out: none

Girls
Class 6A
1. North Allegheny 19-1 1
2. Pine-Richland 19-1 2
3. Penn Hills 17-2 3
4. Norwin 13-5 5
5. Mt. Lebanon 15-5 4
Out: none
Class 5A
1. Hampton 16-1 1
2. Trinity 18-2 2
3. South Fayette 14-3 3
4. Oakland Catholic 16-3 4
5. Mars 14-5 5
Out: none
Class 4A
1. CWNC 17-2 1
2. Keystone Oaks 16-2 2
3. Blackhawk 11-7 3
4. South Park 12-7 4
5. Ambridge 12-8 5
Out: none
Class 3A
1. Bishop Canevin 14-4 1
2. Neshannock 18-1 2
3. East Allegheny 18-0 3
4. Carlynton 13-5 5
5. Mohawk 13-4 4
Out: none
Class 2A
1. Chartiers-Houston 18-2 1
2. Greensburg C.C. 15-4 2
3. Vincentian Academy 15-3 3
4. Brentwood 16-3 5
5. California 17-3 4
Out: none
Class A
1. Winchester Thurston 15-0 1
2. Cornell 15-4 3
3. Quigley Catholic 14-4 2
4. West Greene 16-3 4
5. St. Joseph 12-7 5
Out: none

Here are the state rankings for the boys and girls.

Boys

CITY OF BASKETBALL LOVE STATE BASKETBALL RANKINGS

(records through games of Feb. 5/OW-others to watch/NR-not ranked)

CLASS 6A

No.  School                                              Rec    Pvs

  1. William Allen (11)                              20-0        1
  2. Reading (3)                                       19-2        2
  3. Roman Catholic (12)                         17-2        3
  4. Abington (1)                                      17-4         5
  5. Emmaus (11)                                    17-3         6
  6. Archbishop Ryan (12)                       16-4         7
  7. Plymouth-Whitemarsh (1)                 18-3         8
  8. Hazleton (2)                                      14-2         9
  9. Pine-Richland (7)                              19-1         4
  10. Pocono Mountain West (11)              16-3       10

Others to watch: Carlisle (3, 14-7), Cedar Crest (3, 15-6), Central Bucks West (1, 14-7), Central Dauphin East (3, 13-8), Central York (3, 15-7), Chambersburg (3, 12-8), Cheltenham (1, 16-5), Coatesville (1, 16-4), Conestoga (1, 16-4), Downingtown East (1, 14-6), Father Judge (12, 14-5), Fox Chapel (7, 18-1), Governor Mifflin (3, 17-4), Harrisburg (3, 16-6), Hempfield (3, 14-7), Latrobe (7, 16-3), Lebanon (3, 17-4), Lower Merion (1, 13-7), North Hills (7, 15-4), North Penn (1, 17-4), Parkland (11, 14-6), Penn Hills (7, 17-2), Penn Wood (1, 13-6), Pennsbury (1, 14-7), Perkiomen Valley (1, 18-3), Spring-Ford (1, 16-6), St. Joseph’s Prep (12, 14-6), State College (6, 15-3), Stroudsburg (11, 11-7), Williamsport (4, 15-4).

CLASS 5A

No.  School                                             Rec     Pvs

  1. Archbishop Wood (12)                    17-3         1
  2. Bangor (11)                                     20-1         3
  3. Abington Heights (2)                       16-3         2
  4. Mastery Charter North (12)             22-0         5
  5. Chester (1)                                      16-4         6
  6. Meadville (10)                                 16-1         8
  7. Archbishop Carroll (12)                   13-7         4
  8.   Bishop Shanahan (1)                      14-6         9
  9.   Great Valley (1)                               17-4     OW
  10. Whitehall (11)                                  15-5         7

Others to watch: Bayard Rustin (1, 14-6), Blue Mountain (11, 15-5), Bonner-Prendergast (12, 14-6), Central Mountain (6, 13-5), Chartiers Valley (7, 13-5), Crestwood (2, 13-4), Ephrata (3, 15-6), Hampton (7, 13-7), Hollidaysburg (6, 12-6),  Lampeter-Strasburg (3, 14-7), Manheim Central (3, 18-3), Mars (7, 12-8), Martin Luther King (12, 15-7), McKeesport (7, 14-3), Mechanicsburg (3, 17-4), Milton Hershey (3, 15-4), Montour (7, 10-8), Moon (7, 14-4), Northeastern (3, 20-2), Palmyra (3, 19-3), Penncrest (1, 14-6), Pottsville (11, 14-5), Simon Gratz (12, 13-8), Southern Lehigh (11, 17-4), Spring Grove (3, 16-5), Strath Haven (1, 13-7), Upper Merion (1, 13-9), Wissahickon (1, 12-9).

CLASS 4A

No.  School                                                    Rec     Pvs

  1. Imhotep Charter (12)                              20-2         1
  2. Quaker Valley (7)                                    18-2         2
  3. New Castle (7)                                        17-2         3
  4. Scranton Prep (2)                                   16-3         4
  5. Bethlehem Catholic (11)                         14-5         5
  6. Strong Vincent (10)                                 16-2         7
  7. Universal Audenried (12)                        16-4         6
  8.   Clearfield (9)                                           19-1         8
  9.   Lancaster Catholic (3)                            18-3       10
  10.   Middletown (3)                                        17-4         9

Others to watch: Beaver Falls (7, 10-7), Belle Vernon (7, 15-5), Berks Catholic (3, 16-5), Bishop McDevitt (3, 15-6), Central Martinsburg (6, 12-5), Conwell-Egan (12, 9-9), GAR Memorial (2, 13-4), Grove City (10, 15-4), Harbor Creek (10, 13-6), Lehighton (11, 15-5), Lewisburg (4, 15-5), McGuffey (7, 16-4), Meyers (2, 12-5), Nanticoke (2, 13-4), Salisbury (11, 16-5), Selinsgrove (4, 16-4), Wyoming Area (2, 15-3).

CLASS 3A

 No.  School                                                   Rec    Pvs

  1. Neumann-Goretti (12)                           13-6        1
  2. Del-Val Charter (12)                              17-5        2
  3. Trinity (3)                                               19-2        3
  4. Lincoln Park (7)                                     16-4        4
  5. York Catholic (3)                                    20-1        5
  6. Valley Forge (1)                                     17-4        6
  7. Lancaster Mennonite (3)                       19-2        7
  8. Greenville (10)                                       19-0        8
  9. C.W. North Catholic (7)                          15-4        9
  10.   Washington (7)                                       16-3      10

Others to watch: Bellwood-Antis (6, 13-5), Central Cambria (6, 12-6), Columbia (3, 15-5), Dunmore (2, 12-6), Fairview (10, 18-2), Holy Redeemer (2, 9-8), Juniata (6, 17-2), Ligonier Valley (6, 16-5), Loyalsock (4, 15-5), MaST Community Charter (12, 16-5), Mid Valley (2, 17-2), Mount Carmel (4, 15-5), New Hope-Solebury (1, 12-9), Notre Dame-Green Pond (11, 13-7), Richland (6, 14-4), Shady Side Academy (7, 15-5), Southmoreland (7, 16-4), Wellsboro (4, 17-3), Westmont Hilltop (6, 13-6).

CLASS 2A

No.  School                                                    Rec    Pvs

  1. Constitution (12)                                     13-8         1
  2. Math, Civics & Sciences (12)                 14-8         2
  3. Greensburg C.C. (7)                               18-0        3
  4. Bishop Canevin (7)                                 16-3        5
  5. Sewickley Academy (7)                          15-4        4
  6. Marian Catholic (11)                               18-2         8
  7. Bishop McCort (6)                                  16-2         9
  8. Our Lady Sacred Heart (7)                     13-5         7
  9. Church Farm (1)                                     13-8         6
  10. Coudersport (9)                                      18-0       10

Others to watch: Bishop Guilfoyle (6, 12-4), Brockway (9, 13-6), California (7, 16-3), Cambridge Springs (10, 16-2), Chartiers-Houston (7, 15-4), Christopher Dock (1, 13-7), Clarion (9, 12-5), Clarion-Limestone (9, 14-4), Delco Christian (1, 12-9), Fort Cherry (7, 14-5), Holy Cross (2, 10-8), Keystone (9, 13-4), Laurel (7, 14-6), McConnellsburg (5, 16-3), Moshannon Valley (6, 16-2), Motivation (12, 14-8), Neshannock (7, 12-7), North Penn-Mansfield (4, 17-4), Paul Robeson (12, 12-10), Ridgway (9, 16-3), Rocky Grove (10, 16-2), Shenandoah Valley (11, 17-3), Wilmington (10, 12-7).

CLASS 1A

No.  School                                                   Rec    Pvs

  1. Kennedy Catholic (10)                           17-1        1
  2. St. John Neumann (4)                           17-0         2
  3. Elk County Catholic (9)                          19-0        3
  4. Monessen (7)                                         14-6        5
  5. Saltsburg (6)                                          19-1        6
  6. York Country Day (3)                             15-4        4
  7. Shanksville-Stonycreek (5)                    18-1        7
  8. Faith Christian (1)                                  18-2        8
  9. Lourdes Regional (4)                             15-5        9
  10. Vincentian (7)                                         16-3     10

Others to watch: Clairton (7, 14-4), Cornell (7, 16-4), Ferndale (6, 17-2), Jenkintown (1, 12-7), Lancaster County Christian (3, 15-4), Lincoln Leadership (11, 13-7), Millville (4, 17-2), Rochester (7, 13-5), Sankofa Freedom (12, 13-9), Shade (5, 14-5), Southern Fulton (5, 15-4), Sullivan County (4, 10-7), Turkeyfoot Valley (5, 14-5), Union (7, 14-5), Williamsburg (6, 10-7).

 

Girls

@PAGirlsHoops state rankings
Class 6A
No. School    Rec Pvs
1. North Allegheny (WPIAL)  19-1 1
2. Pine-Richland (WPIAL)  19-1 2
3. Cardinal O’Hara (12)   15-5 3
4. Cumberland Valley (3)  18-4 4
5. Cedar Crest (3)   21-0 5
6. North Penn (1)   18-2 6
7. Penn Hills (WPIAL)   17-2 7
8. Plymouth-Whitemarsh (1)  20-0 10
9. Easton (11)    18-2 9
10. Central Bucks West (1)  16-4 8
Class 5A
No. School    Rec Pvs
1. Archbishop Wood (12)   15-6 1
2. Southern Lehigh (11)   20-0 2
3. Hampton (WPIAL)   17-1 3
4. Trinity (WPIAL)   18-2 4
5. Harrisburg (3)   18-3 5
6. Archbishop Carroll (12)  15-6 7
7. Archbishop Ryan (12)   16-5 6
8. Springfield-Delco (1)  17-3 8
9. South Fayette (WPIAL)  15-3 NR
10. Greencastle-Antrim (3)  17-3 NR
Class 4A
No. School    Rec Pvs
1. C.W. North Catholic (WPIAL)  18-2 1
2. Villa Maria (10)   15-4 2
3. Bethlehem Catholic (11)  18-2 4
4. Northern Lebanon (3)   20-1 5
5. Greater Nanticoke (2)  17-1 3
6. Montoursville (4)   19-1 6
7. Forest Hills (6)   16-1 9
8. Lancaster Catholic (3)  17-4 7
9. Athens (4)    17-2 8
10. Wyomissing (3)   20-1 NR
Class 3A
No. School    Rec Pvs
1. Neumann-Goretti (12)   16-4 1
2. Dunmore (2)    17-0 2
3. Neshannock (WPIAL)   18-1 3
4. Mount Carmel (4)   19-1 4
5. St. Basil Academy (1)  22-0 5
6. New Hope—Solebury (1)  21-0 6
7. East Allegheny (WPIAL)  19-0 7
8. Holy Redeemer (2)   14-3 8
9. Moniteau (9)    17-2 NR
10. West Shamokin (6)   19-2 NR
Class 2A
No. School    Rec Pvs
1. Minersville (11)   20-0 1
2. Bishop McCort (6)   14-2 2
3. Bishop Guilfoyle (6)   16-2 3
4. Bellwood-Antis (6)   18-2 4
5. Chartiers-Houston (WPIAL)  18-2 6
6. Camp Hill (3)   18-4 5
7. Sayre (4)    19-2 7
8. Coudersport (9)   17-1 8
9. Mahanoy Area (4)   17-2 9
10. Greensburg Central Catholic (WPIAL) 15-4 NR
Class 1A
No. School    Rec Pvs
1. Winchester-Thurston (WPIAL)  16-0 1
2. Kennedy Catholic (10)  18-1 2
3. Bishop Carroll (6)   15-4 4
4. Jenkintown (1)   16-5 3
5. Linden Hall (3)   18-1 5
6. Lebanon Catholic (3)   14-6 6
7. North Clarion (9)   17-2 7
8. West Greene (WPIAL)   16-3 9
9. Juniata Valley (6)   17-3 NR
10. Halifax (3)    17-3 8

 

 

 

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Former QB calling the shots at GCC

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

From North Catholic to Robert Morris to St. Vincent to Erie, Aaron Smetanka made the rounds during his football playing days.

He gained knowledge at each level and hopes to pass that on to the players he will now lead as the head football coach at Greensburg Central Catholic.
Bill Beckner wrote about Smetanka’s hire today.

gtr-AaronSmetanka-020117

Smetanka, a 2007 North Catholic grad, was a first-team all-conference QB in high school. He spent three seasons at RMU before playing two years at St. Vincent where he was a two-time first-team all-conference honoree and selected to the Presidents’ Athletic Conference’s 75th anniversary team. He graduated in 2012 with a degree in business management.

Next was a trip north to play for the Erie Explosion in the arena league. He was named the 2014 League Offensive MVP and led the team to back-to-back titles, which led to a workout with the Steelers.

He then got into coaching, holding assistant coaching positions at Peters Township, St. Vincent and Chartiers Valley.

A few head coaching jobs remain open in Western Pennsylvania — Baldwin, Connellsville, Kiski Area, Mt. Pleasant, Seneca Valley, Springdale and Woodland Hills. Shady Side Academy also posted a position opening.

Recruiting
On the eve of national signing day, New Castle’s Geno Stone turned some heads Tuesday afternoon when he announced he was de-committing from Kent State to accept a scholarship offer from Iowa.

https://twitter.com/GenoStone22/status/826492263538814978

The 6-0, 185 quarterback/defensive back made 10 interceptions for the WPIAL Class 4A runner-up. He also threw for 1,447 yards and ran for almost 700.

More recruiting
Jeannette senior quarterback/linebacker Gio Vonne Sanders also made his verbal commitment on the eve of signing day, picking Palmetto Prep Academy.

https://twitter.com/GioVonne_1/status/826580855770464257

A Terrific 25 selection, Sanders threw for 1,570 yards and 22 touchdowns and rushed for 563 yards and 12 scores for the WPIAL Class A runners-up.

He will be joined by teammate Kareem Hall, who also committed Tuesday.

https://twitter.com/BigPlayReem/status/826588333618974721

Another one

Penn Hills senior Rick Squires, a 6-1, 196-pound athlete, made a verbal commitment to Buffalo.

https://twitter.com/rsquires23__/status/826611864608108544

Check out the links

Latrobe holds off Hempfield in a key Section 3-6A game writes Bill Beckner

Franklin Regional boys top Kiski Area in key section battle writes Paul Schofield

St. Joseph boys closing in on playoff berth in Section 3-A writes George Guido

Westmoreland high school roundup: Norwin, P-T, Hempfield fall in section play

Pittsburgh high school roundup: Bishop Canevin takes down Sewickley Academy

A-K Valley roundup: Leechburg upsets Jeannette

Maintaining success no easy task for perennial wrestling postseason qualifiers writes Paul Schofield

HS wrestling notebook: Jeannette Sanders won’t wrestle this season writes Paul Schofield

Moon wrestling finds success under new coach writes Cody Scott

High school scores, schedules for Jan. 31, 2017

Through her lens

Steph Chambers photographed the Hempfield-Latrobe boys basketball game Tuesday

Interesting read

Staff writer Jerry DiPaola takes a look at where the WPIAL’s top prospects ended up for the past 11 years.

C3d-xECWAAABzN9

C3d-yvRWMAAMRBf

A little hoops
Below are state basketball rankings for the boys and girls with records entering this week’s play:
Boys
City of Basketball Love State Basketball Rankings
(records through games of Jan. 8/OW-others to watch/NR-not ranked)
Class 6A
No. School Rec Pvs
1. William Allen (11) 18-0 1
2. Reading (3) 17-2 2
3. Roman Catholic (12) 16-2 3
4. Pine-Richland (7) 18-0 5
5. Abington (1) 16-4 4
6. Emmaus (11) 14-3 7
7. Archbishop Ryan (12) 15-3 8
8. Plymouth-Whitemarsh (1) 16-3 6
9. Hazleton (2) 12-2 9
10. Pocono Mountain West (11) 13-3 NR
Class 5A
No. School Rec Pvs
1. Archbishop Wood (12) 14-3 1
2. Abington Heights (2) 15-2 2
3. Bangor (11) 17-1 4
4. Archbishop Carroll (12) 12-6 3
5. Mastery Charter North (12) 21-0 5
6. Chester (1) 13-4 6
7. Whitehall (11) 15-3 8
8. Meadville (10) 15-1 NR
9. Bishop Shanahan (1) 13-5 NR
10. Northeastern (3) 18-2 7
Class 4A
1. Imhotep Charter (12) 18-2 1
2. Quaker Valley (7) 16-1 3
3. New Castle (7) 15-2 2
4. Scranton Prep (2) 14-2 4
5. Bethlehem Catholic (11) 12-4 5
6. Universal Audenried (12) 15-3 6
7. Strong Vincent (10) 15-2 7
8. Clearfield (9) 16-1 9
9. Middletown (3) 16-2 10
10. Lancaster Catholic (3) 15-3 8
Class 3A
No. School Rec Pvs
1. Neumann-Goretti (12) 12-6 1
2. Del-Val Charter (12) 16-5 2
3. Trinity (3) 16-2 6
4. Lincoln Park (7) 14-4 3
5. York Catholic (3) 18-1 4
6. Valley Forge (1) 14-4 5
7. Lancaster Mennonite (3) 17-2 7
8. Greenville (10) 17-0 8
9. C.W. North Catholic (7) 13-4 9
10. Washington (7) 14-3 10
Class 2A
No. School Rec Pvs
1. Constitution (12) 13-5 2
2. Math, Civics & Sciences (12) 14-7 1
3. Greensburg C.C. (7) 16-0 3
4. Sewickley Academy (7) 13-3 5
5. Bishop Canevin (7) 14-3 6
6. Church Farm (1) 12-6 4
7. Our Lady Sacred Heart (7) 11-5 7
8. Marian Catholic (11) 14-2 8
9. Bishop McCort (6) 13-2 NR
10. Coudersport (9) 16-0 10
Class 1A
No. School Rec Pvs
1. Kennedy Catholic (10) 14-1 1
2. St. John Neumann (4) 14-0 2
3. Elk County Catholic (9) 16-0 3
4. York Country Day (3) 13-3 6
5. Monessen (7) 10-6 4
6. Saltsburg (6) 16-1 5
7. Shanksville-Stonycreek (5) 17-1 7
8. Faith Christian (1) 15-2 8
9. Lourdes Regional (4) 13-5 9
10. Vincentian (7) 13-3 NR

Girls
@PAGirlsHoops state rankings
Class 6A
No. School Rec Pvs
1. North Allegheny (WPIAL) 17-1 3
2. Pine-Richland (WPIAL) 17-1 1
3. Cardinal O’Hara (12) 12-5 2
4. Cumberland Valley (3) 15-4 4
5. Cedar Crest (3) 18-0 5
6. North Penn (1) 16-2 6
7. Penn Hills (WPIAL) 14-2 7
8. Central Bucks West (1) 15-3 8
9. Easton (11) 15-2 9
10. Plymouth-Whitemarsh (1) 17-0 10
Class 5A
No. School Rec Pvs
1. Archbishop Wood (12) 12-6 1
2. Southern Lehigh (11) 17-0 2
3. Hampton (WPIAL) 15-1 3
4. Trinity (WPIAL) 17-1 4
5. Harrisburg (3) 17-2 6
6. Archbishop Ryan (12) 16-3 5
7. Archbishop Carroll (12) 12-6 9
8. Springfield-Delco (1) 16-2 8
9. Bangor (11) 16-2 NR
10. Fort LeBoeuf (10) 13-3 10
Class 4A
No. School Rec Pvs
1. C.W. North Catholic (WPIAL) 15-2 1
2. Villa Maria (10) 12-4 2
3. Greater Nanticoke (2) 15-0 3
4. Bethlehem Catholic (11) 15-2 4
5. Northern Lebanon (3) 18-1 5
6. Montoursville (4) 17-1 10
7. Lancaster Catholic (3) 15-3 6
8. Athens (4) 15-1 7
9. Forest Hills (6) 13-1 8
10. Mercyhurst Prep (10) 13-2 9
Class 3A
No. School Rec Pvs
1. Neumann-Goretti (12) 14-3 1
2. Dunmore (2) 14-0 2
3. Neshannock (WPIAL) 17-1 3
4. Mount Carmel (4) 17-1 4
5. St. Basil Academy (1) 21-0 5
6. New Hope—Solebury (1) 18-0 6
7. East Allegheny (WPIAL) 17-0 7
8. Holy Redeemer (2) 11-3 8
9. Holy Cross (2) 13-2 9
10. Bishop Canevin (WPIAL) 13-4 10
Class 2A
No. School Rec Pvs
1. Minersville (11) 18-0 1
2. Bishop McCort (6) 12-2 4
3. Bishop Guilfoyle (6) 14-2 5
4. Bellwood-Antis (6) 15-2 6
5. Camp Hill (3) 16-3 7
6. Chartiers-Houston (WPIAL) 16-2 8
7. Sayre (4) 16-2 9
8. Coudersport (9) 14-1 10
9. Mahanoy Area (4) 14-2 2
10. California (WPIAL) 16-2 3
Class 1A
No. School Rec Pvs
1. Winchester-Thurston (WPIAL) 14-0 4
2. Kennedy Catholic (10) 14-1 1
3. Jenkintown (1) 15-3 2
4. Bishop Carroll (6) 14-3 3
5. Linden Hall (3) 14-1 5
6. Lebanon Catholic (3) 13-5 6
7. North Clarion (9) 14-2 8
8. Halifax (3) 15-2 9
9. West Greene (WPIAL) 14-3 10
10. Our Lady Lourdes Regional (4) 12-5 7

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail